6 גורמי הסיכון להתמכרות למשככי כאבים

ישנם אנשים שמכורים לדברים שונים ויש כאלה שמכורים למשככי כאבים. ההתמכרות היא לאחד החומרים הכימיים שנמצא בהם. שימוש חוזר ונשנה בתרופה ותסמינים שונים מעידים על התמכרות שיש לטפל בה. למה? כיוון ויש לכך סיכונים רבים. נציג לפניכם מספר תסמינים להתמכרות וכן, שישה גורמי סיכון שעלולים להוביל למצב של התמכרות למשככי כאבים. מוזמנים ומוזמנות לקרוא.

 

למה זה ממכר?

במשככי כאבים כמו בכל תרופה שמכילה את החומר המופק מצמח אופיום, יש חומר ממכר, אופיאטים. חומר זה הוא ביוכימי ונמצא תחת אופיאידים. פעילות החומר בגוף, היא לגרום לתחושה נעימה כאשר התרופה מצליחה לעלות את רמת הדופמין ולשחרר נוראדרנאלין ואנדרופינים שמשככים את הכאב בצורה שהיא טבעית.

תחושה זו יכולה להיות ממכרת וכן, החומר עצמו מבחינה כימית יכול להיות ככזה. אנשים שצורכים תרופות כמו מפחיתות חרדה, כדורי שינה ואף תרופות מסוימות של שיעול, עלולים לפתח התמכרות לחומר.

 

איך ניתן לזהות זאת?

ישנם תסמינים מוגדרים אשר מצביעים על סיכוי שאותו אתם פיתח התמכרות למשככי כאבים. כאשר בין התסמינים ניתן למצוא שימוש בתרופה בצורה רבה הן מבחינת כמות והן מבחינת הזמנים בהם האדם צורך אותה. בנוסף, אותו אדם מתקשה להפסיק לצרוך אותה למרות שהיא יכולה להזיק לו.

כמו כן, יכול להיחשב כאדם מכור כאשר המח שלו מפתח סוג של סבילות לתרופה ולהשפעה שלה. בכך, המח שלו מתרגל לתרופה ולכן צריך לדרוש מינון גבוה שלה מבדרך כלל.

 

מהם גורמי הסיכון?

יש מספר גורמים של סיכון שמשפיעים על צריכה, התמכרות למשככי כאבים, נציג שישה מהם. ראשית, אנשים שסובלים מאירועים של טראומה יותר נוטים להתמכר לחומר זה. אנשים שנמצאים במצב של עוני או אבטלה. כאשר אנשים צעירים יותר יש יותר סיכוי שיפתחו התמכרות לכך.

בנוסף, מצבים המעידים על היסטוריה פלילית של אותו אדם. כמו כן, נראה כי נשים מתמודדות עם סיכון גבוה בנושא זה. מכמה סיבות, נשים יותר מקבלות מרשמים לתרופות מסוג זה, הן סובלות יותר מכאבים כרוניים וכן, מבחינה ביולוגית יש להן נטיות ליצירה מהירה יותר של תלות בתרופות מסוג זה.

 

איך ניתן לטפל בהתמכרות זו?

חשוב מאד לטפל בבעיית התמכרות גם מסוג זה, בזמן. ניתן לטפל בה באמצעות שילוב של תרופה חיצונית וכן, ייעוץ וטיפול מנטלי ואישי. חשוב לטפל בה בזמן וכן, שאותו אדם יכנס לתהליך ממקום של רצון ולא שכפו עליו.

 

בסיכומו של דבר

התמכרות למשככי כאבים או תרופות דומות עלולה לקרות בעקבות החומר שנמצא בהן שנוצר מהצמח אופיום. תסמינים להתמכרות יכולים לכלול בין היתר שימוש מופרז ומוגזם בתרופה בתדירות גבוה וכן, במינון גבוה. גורמי סיכון עלולים להיות גיל, מין, היסטוריה פלילית, עוני או אבטלה ועוד. כמו כן, חשוב לטפל בבעיית התמכרות זו, אפשר באמצעות טיפול תרופתי משולב עם טיפול מנטלי.

התמכרות למשככי כאבים

 

 

 

תוכן עניינים