5 תסמינים לדום נשימה בשינה

דום נשימה בשינה הוא מצב די נפוץ בישראל וגם בעולם, אבל זה לא אומר שאתם צריכים להשלים עם העובדה שנשימתכם מופרעת במהלך הלילה. חוששים שמא אתם חווים את התופעה? הנה כמה דברים שכדאי לדעת, הסממנים המאופיינים ביותר עם דום נשימה בשינה.

בעוד כי דום נשימה בשינה נפוץ עד כדי כך שהוא מופיע אצל מיליוני אנשים ברחבי העולם, בישראל, שכיחות התופעה היא אחרת. בארץ, בערך 4% – 10% מהגברים באוכלוסייה לוקים בתופעה. זאת, בעוד שכ-2% – 5% מהנשים באוכלוסייה יחוו דום נשימה בשינה במהלך חייהן. כדי לזהות את התופעה ולדעת אם צריך טיפול בדום נשימה בשינה שלכם, יש להכיר את התסמינים הבאים:

  1. התעוררות ללא אוויר: הנשימה מופסקת במהלך השינה, ולעתים קרובות מצב זה גורם לאנשים להתעורר מתנשפים.
  2. עייפות במהלך היום: אנשים עם דום בשינה עשויים לחוות עייפות כרונית במהלך היום.
  3. נחירות: מצב זה עשוי להוביל לנחירות חזקות אצל חלק מהאנשים.
  4. קשיים בריכוז: זהו סממן אשר מהוה נגזרת מהעייפות הכרונית.
  5. "ישנוניות": זה סממן שעשוי להתבטא בנהיגה ובמשימות מונוטוניות.

 

מהו דום נשימה בשינה, והאם יש ממה לדאוג?

בסופו של יום, דום נשימה בשינה הוא בעצם מצב רפואי אשר מקוטלג תחת הקטגוריה של הפרעות שינה. עם זאת, מדובר בהפרעת שינה שנחשבת רצינית, הגורמת להפרעות בנשימה בזמן שאנשים ישנים. במילים אחרות, אנשים עם דום נשימה חווים בעצם הפסקות נשימה, מה שיכולו להימשך בין כמה שניות ליותר מזה.

הפסקות השינה האלו יכולות להתרחש מספר פעמים במהלך הלילה, כאשר דום נשימה בשינה בהחלט יכול להיות מסכן חיים אם אינו מטופל. זאת, מכיוון שהוא יכול להוביל ליתר לחץ דם, התקף לב או שבץ, סוכרת ואפילו דיכאון.

דום נשימה בשינה

יש טיפול מומלץ לדום נשימה בשינה?

מכונות CPAP היא כנראה אחת מדרכי הטיפול הכי מומלצות לבעיית דום נשימה בשינה. מדובר בעצם במכשירי חמצן אשר מתחברים לפה במהלך הלילה (בעזרת מסכה), כאשר מסכות אלו למעשה מאפשרות לגוף לקבל חמצן באופן תדיר ורציף.

באופן זה, הפסקות השינה והנשימה יכולות להיות מופחתות באופנים משמעותיים. כדי להיות בטוחים שמדובר בדום נשימה בשינה, בד"כ ההמלצה תהיה לעבור בדיקת שינה במעבדת שינה. לאחר הבדיקה, יהיה אפשר לאבחן אם המטופלים צריכים מסכת סיפאפ או פתרון מסוג אחר.

 

האם קופ"ח מממנת מסכות CPAP?

אכן כן, התשובה היא שמסכות אלו מסובסדות בחלקן על ידי קופות החולים. בין אם אתם חברים במכבי, לאומית, כללית או מאוחדת, אתם יכולים לבדוק לגבי האופציה של מסכות סיפאפ במימון קופות החולים (או במימון חלקי, תלוי בסוג המסכה והיכן רוכשים אותה).

לסיכומו של דבר, דום נשימה בשינה הינו מצב שדורש התייחסות רפואית בהקדם. יכולות להיות למצב הרפואי הזה השלכות בריאותיות ארוכות טווח, ככה שהטיפול המיידי יידרש כדי לנהל חיים באיכות טובה יותר.

דום נשימה בשינה

תוכן עניינים