5 טיפים להתמודדות עם ילד כעוס ועצבני

כעס הוא רגש שקשה להתמודד אתו, הן לאדם הכועס והן לאנשים אשר נמצאים בסביבתו הקרובה. יחד עם זאת מדובר ברגש חשוב ביותר אשר יכול להועיל רבות לאדם אשר חווה אותו ולסביבה שלו ועל כן חשוב ללמד ילדים מגיל צעיר להתמודד עם כעס נכון. הכתבה הבאה תביא לכם חמש אסטרטגיות מומלצות להתמודדות עם ילד כעוס ועצבני או ילדה כועסת ועצבנית.

 

תנו לו או לה זמן להרהר ולחשוב

כעס לרוב עולה בנו כאשר המציאות אינה תואמת את הציפיות שלנו. גם אצל ילדים צעירים כעס עשוי להתעורר כאשר דבר מה מתרחש בניגוד לציפיות שלם ולרצון שלהם. ראשית חשוב לתת תיקוף לרגשותיהם של הילד או הילדה הכעוסים ולומר להם משהו בסגנון: " אני מבין שאתה כועס, אני גם הייתי מרגיש כעס אם הייתי רוצה לאכול גלידה ולא היו מרשים לי".

לאחר מכן הסבירו  לו את הסיבה למציאות כפי שהיא והבהירו לו שאתם הולכים לנסות לחשוב על פתרון לסיטואציה ובקשו ממנו להקדיש גם הוא זמן למחשבה על הסיטואציה כפי שהיא, כפי שהוא היה רוצה שהיא תהיה ופתרון אפשרי שאולי לא עלה בדעתכם ודעתם עד כה. חזרו לדבר עימו לאחר שנראה שאכן הקדיש מחשבה לדברים ונרגע.

 

ערכו לו או לה אמבטיה קרה

לעיתים בעת כעס, הרגשות כה סוערים, הבכי כה חזק והצעקות כה רמות עד כי לא ניתן לנהל עם הילד או הילדה כל סוג של דיאלוג. במקרה כזה שקלו לערוך לאותו ילד עצבני או ילדה כעוסה אמבטיה קרירה ומפנקת, גדושה סבון ריחני, קצף ובועות סבון. בסביבה נעימה שכזאת הטונים צפויים לרדת ויהיה ניתן לדבר עם אותו ילד או אותה הילדה ביתר קלות ואף להגיע להסכמה משותפת.

 

תנו לו או לה אפשרות בחירה

לעיתים כעס נובע מהרגשה של חוסר אונים ורצון להשיג איזה שהיא רמה של שליטה על החיים ומה שמתרחש לנו בהם. מתוך כך, כאשר הילד או הילדה שלכם כועסים כיוון שהם לא קיבלו משהו שהם חושבים שמגיע להם או שהם רצו מאוד, כאשר אתם מעניקים להם שני אפשרויות בחירה חלופיות במקום לומר להם לא חד וחלק, הכעס עשוי לשכוך ולהתפוגג לאט לאט.

 

בקשו ממנו לצייר איך הוא מרגיש

כמו מבוגרים, גם ילדים לעיתים עשויים לאבד את המילים בעת כעס. תהו להם דף וצבעים ובקשו מהם לצייר את מה שהם מרגישים. אחרי שהם יצירו הרוחות יירגעו ותוכלו לדבר איתם ביתר נינוחות.

 

העניקו לו משחק להוצאת הכעס

לעיתים מה שילדים צריכים על מנת לשחרר רגשות של זעם וכעס היא פעילות נמרצת. תנו להם לחבוט ולבעוט בכל הכוח בשק אגרוף או לרוץ בחצר. אפשרות נוספת היא להעניק להם קוביית פידג'ט או ספינר, אשר יעסיקו אותם עד אשר הכעס ישכח. באתר של מה באלי בכתובת https://ma-bali.com אפילו תוכלו להזמין ספינר בהתאמה אישית.

לא פשוט להתמודד עם ילד כועס או ילדה עצבנית, למרבה המזל, עם הזמן ניתן ללמוד כיצד לעזור להם לשלוט בכל אותם כעסים ולנתב אותם לתקשורת ועשייה חיובית.

תנו לו או לה זמן להרהר ולחשוב

תוכן עניינים