יתרונותיו וחסרונותיו של שימוש בגת

גת הוא אחד הצמחים הנמכרים ביותר בישראל. הוא שייך למשפחת הצמחים המשחררים חומרים פסיכו אקטביים – בדומה למריחואנה והקנאביס, הוא מגיע אלינו מאזור של צפון אפריקה ויובא לארץ בהתחלה על ידי קהילת יהודי תימן, ובהמשך גם הופץ על ידי הקהילה האתיופית.

במאמר הזה ריכזנו עבורכם את כל היתרונות והחסרונות של צמח הגת.

 

יתרונותיו של הגת:

ראשית, נתחיל למנות את יתרונותיו של הגת, הנוגעים בכמה תחומים בריאותיים משמעותיים לתפקודו של גוף האדם. בנוסף, היותו של הגת צמח טבעי נותן יתרון לטיפול טבעי בריאותי בדומה לרפואה האלטרנטיבית. הוא מטפל בבעיות כגון:

הרזייה:

הגת ידוע כצמח שמסייע לאנשים הסובלים מעודף משקל המעוניינים להרזות ולהוריד במשקלם. איך זה נעשה? החומרים קאתין וקאתינון שמופרשים מעלי הגת, יוצרים תחושה של דיכוי התיאבון. בנוסף הוא מפיג את תחושת העייפות וגורם לעירנות – מה שמעודד אנשים לבצע יותר פעילויות ספורטיביות העוזרות לרדת במשקל.

 

הגברת הפוריות:

ידוע שלעיסת עליי הגת תורמת לעלייה ברמת הפוריות. שחרור החומרים למחזור הדם  יכול להעלות את סיכוייו של הזרע להפרות את הביצית. בנוסף, הוא משאיר את הזרע זמן רב יותר ברחם האישה, והופך אותו ליותר "מופעל" ובכך מגדיל את סיכוייו להפרות את הביצית. במחקר שנערך ב2004  התגלה  שחומרים אלו מסייעים ומגדילים את סיכוייהם של זוגות להיכנס להריון, וכן גרם לרופאים להציע טיפולי פוריות המבוסס על חומריו של הגת.

 

ויטמינים ומינירלים:

הגת ידוע כצמח השופע בויטמינים ומנירליים. בחקירת הצמח התגדלו ויטמינים שנמצאים פי 9 מאשר בירקות העליים. בנוסף הוא התגלה כעוזר משמעותי בהורדת כמות השומנים והסוכרים בדם. הוא גם עוזר לאנשים בבעיות נשימתיות- הוא פותח את מערכת הנשימה במקרים כמו שפעת.

 

זמינות:

הגת כאמור, הוא צמח שמאוד קל להשיג אותו. בישראל לפחות, הוא נחשב חוקי אך ורק בצורתו הטבעית – הצמח עצמו, עליי הגת. ישנם המון מקומות בעיקר במטרופולין של רחובות, כמו למשל קריית עקרון. איזור זה ידוע בקהילה תימנית גדולה המייבאת את צמח הגת לישראל.

 

יתרונותיו של הגת אכן רבים, אך לצמח זה גם יש כמה חסרונות:

כחלק מהיותו צמח בעל חומרים פסיכו אקטביים, הוא יכול ליצור תלות פסיכולוגית בו. כחלק מתהליך מיצוי החומרים, אנשים מדווחים על תחושות שונות שהחומרים מעוררים בהם – חלק תחושת אופריה וחלק תחושת ביטחון ועוד. תחושות אלו מעוררות רצון אצל האדם רצון לחוות אותן שוב ושוב, מה שיכול לגרום לצריכה מופרזת מצמח הגת. בנוסף הוא יכול לגרום לתחושת עצלות, וישיבות מרובות אצל האנשים, וכן יכול להשפיע על בריאות הפה והלב.

כפי שנראה, צמח הגת הוא אחד מהצמחים המסקרנים שצברו קהל רחב של מעריצים במדינת ישראל. לא סתם הוא ככה פופולארי – נראה שיש לו הרבה יותר יתרונות מחסרונות, וששימוש בו באופן מבוקר אינו גורם נזק משמעותי לבני אדם.

 

עציץ

תוכן עניינים