כיסא גלגלים – האם זה פתרון טוב בריאותית

אין ספק שמעבר לכיסא גלגלים הוא שלב שאף אחד מאיתנו לא היה רוצה לעבור.

עם זאת, לעיתים יש צורך בכיסאות גלגלים לטובת שיפור איכות החיים ומתן יכולת התניידות.

שאלה שרבים שואלים את עצמם היא האם המעבר לכיסא גלגלים הוא בכלל הפתרון נכון וטוב בריאותית, במיוחד עבור מי שלא מוכרח להשתמש בו.

אם גם אתם נתקלתם בשאלות מסוג זה, המאמר הבא הוא בדיוק בשבילכם!

 

מתי צריך להשתמש בכיסא גלגלים?

בהנחה שלא מדובר במקרה בו האדם הזקוק להתניידות עם כסא גלגלים הינו בעל נכות המצריכה שימוש בכיסא גלגלים ללא צל של ספק, עולה השאלה האם ומתי כדאי להשתמש בכיסא גלגלים. שאלה זו הינה רלוונטית במיוחד עבור אנשים מבוגרים שכושר ההליכה שלהם הולך ויורד, אך עדיין מסוגלים להתנייד בכוחות עצמם. במקרים מסוג זה, ההמלצה הכללית היא לא להשתמש בכיסא גלגלים עד שמגיע מצב בו ההליכה נעשית קשה ומכאיבה, וכן כשפעולת ההליכה עלולה לשים את המטופל בסכנת נפילה. אם כך, מדובר בשאלה של רווח מול סיכון – בעוד שהליכה משאירה את הרגליים פעילות ותורמת לבריאות המטופל במידה מסוימת, אם הקושי והסכנות הכרוכים בה עולים על הרווח הבריאותי, נרצה לעבור לכיסא גלגלים.

 

מה הם היתרונות והחסרונות הבריאותיים במעבר לכיסא גלגלים?

מעבר לכיסא גלגלים, במיוחד בגיל השלישי, הוא שלב הכרוך בלא מעט רגשות מעורבים, שכן אדם שכל חייו היה רגיל להתנייד בכוחות עצמו כעת נאלץ להסתמך על כיסא גלגלים בשביל להגיע ממקום למקום, וכן להסתמך על אנשים שיעזרו לו להגיע למקומות שלמרבה הצער עדיין אינם מונגשים לכיסאות גלגלים. כפי שציינו, החיסרון הבריאותי המרכזי במעבר לכיסא גלגלים הינו ניוון שרירי הרגליים, שכן השימוש בהם פוחת משמעותית. עם זאת, ההנחה שהשימוש בכיסא גלגלים אינו מפעיל את הגוף אינה נכונה כלל! כל עוד המטופל מצליח להניע את עצמו בכיסא הגלגלים עם ידיו, עדיין מתקיימת פעילות גופנית המצריכה עבודת לב-ריאה התורמת לבריאות האדם. כמו כן, ישנם מגוון פתרונות לשמירה על שרירי הרגליים גם עם כיסא גלגלים, כגון תרגילים פיזיותרפיים, התעמלות וכדומה.

היתרונות במעבר לכיסא גלגלים הם כמובן שיפור משמעותי באיכות החיים, שכן כיסא הגלגלים מקל על האדם להגיע ממקום למקום ומפחית משמעותית את הזמן והאנרגיה הנדרשים לביצוע פעולות בסיסיות. כפי שציינו למעלה, השימוש בכיסא גלגלים גם מפחית את הסכנות הכרוכות בהליכה בגילאים מבוגרים, כגון נפילות ופציעות שבמקרים רבים גורמות לנזקים בריאותיים גדולים משמעותית מניוון שרירי הרגליים.

 

כיצד נבחר את כיסא הגלגלים המתאים ביותר?

בכדי להפוך את המעבר לכיסא הגלגלים לנעים ובריא ככל הניתן, נרצה לבחור את הכיסא הנכון לנו ביותר. בדרך כלל, נעדיף לבחור כיסא גלגלים קל משקל שיקל על המטופל לנוע בכוחות עצמו, וכן בעל מושב ומשענת נוחים למניעת פצעי לחץ.

 

נכה

תוכן עניינים