האם חברת טבע על סף פשיטת רגל

המנייה של המדינה, החברה של המדינה, אלו רק חלקם מהכתרים שהוצמדו לראשה של חברת טבע. החברה, שבעבר הייתה הגאווה של המדינה מוצאת את עצמה עומדת בפני שוקת שבורה לאחר שנים של ירידות בהכנסות ובמחיר המנייה שלה ומעלה בקרב רבים את השאלה האם חברת טבע על סף פשיטת רגל.

מה הביא למשבר האדיר בטבע?

ישנן שתי סיבות מרכזיות עליהן ניתן להצביע כגורמים לכך שמניית טבע התרסקה בשנים האחרונות, הראשונה ואולי המשמעותית יותר היא שפג התוקף של הפטנט של החברה על התרופה קופקסון. התרופה שמיוצרת לטובת טיפול בטרשת נפוצה היוותה פריצת דרך אדירה בתחום הרפואה ושימשה כביצת הזהב של טבע.

בשנת 2015 פג תוקפו של הפטנט של החברה עליו וחברות תרופות אחרות החלו לשווק את הגרסאות שלהן לתרופה. בהתאם לכך, ההכנסות של טבע מהתרופה נחתכו בדרמטיות והובילו לירידה משמעותית ברווחי החברה.

הסיבה השנייה עליה ניתן להצביע היא מדיניות שגויה של רכישות ומיזוגים. פרנסי חברת טבע בחרו להתמקד בייצור ומכירה של תרופות גנריות, תרופות שמעתיקות תרופות אחרות ומוצעות למכירה במחיר זול יותר, כחלק ממדיניות זו בחרו לרכוש חברות תרופות זרות מובילות בתחום. רוב הרכישות הללו לא הוכיחו את עצמן והובילו לבזבוז כספים אדיר וכתוצאה מכך לירידה בעתודות המזומנים של החברה.

מצבה הנוכחי של החברה קשה, שווי השוק שלה ירד בקרוב ל-90 אחוז ממחיר השיא וחברות דירוג האשראי מעניקות לטבע דירוג אשראי נמוך מאוד, BB ו-BB-, דירוג זה מקשה על החברה לגייס חובה ולקבל את אמון המשיקעים.

בהמשך לכך ניתן לציין כי בשנתיים האחרונות החברה הפסידה קרוב ל-19 מיליארד דולר. כמו כן, החברה עומדת בפני חקירה בארצות הברית בחשד לתיאום מחירים, במידה ותורשע היא צפוייה לספוג קנס כבד שיוביל לפגיעה נוספת באיתנות הפיננסית של החברה.

האם החברה יכולה להתאושש?

החברה יצאה לפני כשנה בתוכנית קיצוצים בנסיון להחזיר את העגלה למסלולה, טבע פיטרה 14,000 עובדים ברחבי העולם בינהם כ-1,400 בישראל וויתרה על חלוקת הדיוונדים. מהלכים אלו אמורים לסייע לחברה לצמצם את הוצאותיה בכ-18 אחוז.

בימים אלו טבע מפתחת מספר תרופות ששיווקן בהצלחה יכול להחזיר את החברה לדרך המלך, בינהם תרופה לטיפול בתנועות לא רצוניות ותרופה לטיפול במיגרנות כרוניות. כמו כן, אנליסטים מציינים כי החברה, בעקבות הרכישות שביצעה עומדת כיום בחזית שוק הגנריקה העולמי ומעריכים בזהירות כי אם החברה תצליח לצלוח את המשבר הנוכחי היא תוכל לנצל את מעמדה בשוק הגנריקה ולגרוף רווחים גדולים.

התשובה לשאלה האם חברת טבע עומדת על סף פשיטת רגל איננה חד משמעית, בפני החברה עומדים אתגרים רבים מאוד, חלקם אינם בשליטתה. בתקופה האחרונה היינו עדים לירידה נוספת בערך החברה לאחר שהיה נדמה כי הצליחה להתאושש במידת מה, בעקבות הירידות הללו אנליסטים רבים מזהירים כי החברה עומדת בפני פשיטת רגל וממליצים שלא להשקיע בה.

עו"ד פשיטת רגל

מערכת בריאות בישראל – הבדלים בין רפואה פרטית לרפואה ציבורית. לכתבה בנושא לחצו.

תוכן עניינים