מתי נצטרך לעבור השתלת עצם?

השתלת עצם היא הליך כירורגי שבו מורכבת עצם לתוך הלסת בפה.

היא תהווה בסיס שייתן יציבות וקיבוע למטופלים שאיבדו את שיניהם ומתכוונים לעבור השתלת שיניים.

העצם מורכבות באזורים בפה שאין בהם מספיק עצם להחזקת השתלים או שחסרה עצם.

העצם המושתלת מעניקה תמיכה טובה לשתלים, וכך הם יהיו יציבים יותר היכן שנפח העצם דליל.

מטרה נוספת לשמה מושתלת עצם בלסת היא הצורך לאחות עצמות שבורות, סדוקות או בעלות תפקוד ירוד כתוצאה מנזק חמור. לעצם המושתלת ישנם מספר תפקידים בפה: מלבד להחליף את העצם החסרה, היא מעודדת צמיחה של עצמות חדשות, מעבה את הלסת ועוזרת להתחדשות ולשיקום של רכס הלסת.

 

מי מתאים לעבור השתלת עצם בפה?

כמעט כל מטופל יכול לעבור בהצלחה ניתוח להשתלת עצם בלסת. זאת תוך התאמת שיטות טיפול ייחודיות לכל אחד באופן אינדיבידואלי. במקרים חריגים בהם אי אפשר להשתיל עצם מסיבות שונות, ניתן לעבור השתלות שיניים בטכניקות שלא דורשות השתלת עצם.

 

מתי צריך לעבור השתלה?

לפני השתלות שיניים בלסת העליונה או בלסת התחתונה המושתל העתידי יצטרך לעבור בדיקות אשר יקבעו האם חלה אצלו ספיגת עצם לאחר אובדן שיניים או האם איבד נפח לסת כתוצאה ממחלות ודלקות חניכיים או כתוצאה מגנטיקה פחות מוצלחת.

 

איך קורה מצב שחסרה עצם בלסת?

כל מטופל מגיע אל מרפאת השיניים עם רמה אחרת של בריאות בפה. במקרים בהם עצם הלסת אינה די רחבה ונוכחת, תתבצע ההשתלה במטרה להגדיל את שטחה.

 

מה חשוב לעשות לפני השתלת העצם?

חשוב לטפל בזיהומים בחלל הפה, במחלות כגון עששת לפני ההשתלה. כמו כן כדאי לעבור טיפול ניקוי אבנית אצל שיננית ולהפסיק לעשן משום שעישון מעכב את הריפוי ומעלה את הסבירות לסיבוכים. כמובן שחשוב לתכנן יחד עם הרופא את התהליך כולו החל מהשתלת העצם ועד לסיום ההשתלות הנדרשות לאחר מכן.

 

סיבות להצלחת השתלת עצם תחתונה

כאשר מדובר על השתלת עצם בלסת התחתונה או בשאר חלל הפה, מדובר על הליך פולשני, אך עם זאת הוא תנאי מקדים לביצוע השתלת השיניים. השתלות העצם בלסת התחתונה מצליחות כל עוד מטופלים אצל רופא שיניים מיומן ומנוסה. הרופא המטפל ינקוט בכל האמצעים בכדי להבטיח שההליך יצליח, אך גם עליכם כמטופלים חלה האחריות להיצמד להוראות הניתנות באשר לאופי ההחלמה:

  1. מנוחה כוללת ללא מאמץ פיזי
  2. איסור לצחצח את השיניים באזור השתלת העצם
  3. אכילת מזון נוזלי ולא מוצק
  4. בהתאם להוראות ונטילת תרופות המונעות זיהום
  5. ניקיון יומי של הפה

 

לסיכום

כל מטופל יכול לעבור בהצלחה ניתוח להשתלת עצם בלסת. לפני השתלות שיניים בלסת העליונה או בלסת התחתונה המושתל העתידי יצטרך לעבור בדיקות אשר יקבעו האם הוא מתאים לכך. הסיבות העיקריות הן לאחר אובדן שיניים או האם איבד נפח לסת כתוצאה ממחלות ודלקות חניכיים או כתוצאה מגנטיקה פחות מוצלחת.

לכן לכו לביקור תקופתי ושימרו על השיניים שלכם ככל שאפשר.

 

מיטת טיפולים

תוכן עניינים