איך אפשר לטפל בסכרת הריון?

בהריון? מזל טוב! ההתרגשות לקראת התינוק החדש המצטרף למשפחה בשיאה, אך לפתע הרופא מציין כי רמות הסוכר בדם שלך עלו באופן משמעותי וכי יש חשש לסכרת הריון. אין לך מה לדאוג, סוניה הולצר הינה דיאטנית קלינית המתמחה במקרים של סכרת הריון. בעזרת הקפדה על דיאטה בריאה ומאוזנת תוכלי גם את לאזן את רמות הסוכר בגופך ולהתמקד בשמחה שלקראת בוא התינוק.

 

מהי סכרת הריון?

סכרת הריון זהו מצב רפואי בו הורמון האינסולין (האחראי על החדרת הסוכר אל התאים) אינו מצליח להשתלט על כמות הסוכר בגוף האשה כאשר השינויים ההורמונליים המתרחשים בגוף אישה הרה גורמים להגברת ייצור הגלוקוז בגוף. כתוצאה מכך, גלוקוז בדם האם חודר שלייה וכך גם רמתו בדם העובר עולה ועלולה לסכן אותו. סכרת הריון מכבידה ומקשה על האם, מונעת ספיגה יעילה של הסוכר בתאים, עלולה לגרום לעובר לגדול מעבר למשקל הרצוי ולסיבוכי לידה. מן הסיבה הזו יש לטפל בסכרת הריון ולדאוג לרמות סוכר מאוזנות בדם על מנת שגם האם וגם התינוק יהנו מבריאות שלמה באמצעות התייעצות עם דיאטנית סוכרת הריון. ברוב המקרים סכרת הריון חולפת מיד עם הלידה וגוף האישה חוזר לעצמו ולאיזונו הטבעי במהרה. עם זאת, לאחר סכרת הריון האישה נמצאת בסיכון במשך 10 שנים לפתח סוכרת ולכן יש להמשיך מעקב ושמירה על איזון.

 

כיצד מטפלים בסכרת הריון?

בהרבה מן המקרים ניתן לטפל ולאזן את הסכרת בעזרת תזונה מתאימה. דיאטנית מקצועית יכולה ללוות אותך במהלך חודשי ההריון ועד ללידה ולהתאים את התפריט עבורך בהתאם לצרכים, האיזונים, השינויים והסבילות שלך על מנת לאפשר לך לעבור את ההריון בקלות ועם מינימום מכשולים כגון צרבות, בעיות עיכול, וכמובן לשמור על מאזן סוכר תקין.

 

סונה הולצר דיאטנית קלינית

סוניה הולצר למדה מדעי התזונה באוניברסיטה העברית ומנהלת קליניקה פרטית בנתניה, מנחה הרצאות לירידה במשקל ומעבירה סדנאות בישול בריא. ה'אני מאמין' של סוניה הולצר הוא לרדת במשקל וכן לטפל במצבים רפואיים כמו סכרת הריון בלי משטר דיאטה נוקשה, אלא תוך התחשבות בדברים שאתם אוהבים, בכיף ובהנאה. את הטיפול ניתן לקבל באמצעות ביקור במרפאה או מפגשים באונליין באמצעות האינטרנט תוך ליווי צמוד באמצעות הווצאפ.

 

מאכלים מומלצים לאיזון סכרת הריון

על מנת שנוכל לאזן את הסוכר בגוף בזמן ההריון יש להגביל את כמויות הפחמימה, לבחור את מנות הפחמימה האיכותיות יותר ולשלבן עם מנות שומן וחלבון. 

יש לציין כי יש שוני רחב בין אישה לאישה , בין הריון להריון וכמו כן בין שבוע הריון לשבוע מתקדם יותר.
על כן, נדרש מעקב וניתור צמוד המאפשר למידה על הגוף והגעה לתוצאות מיטביות.

להלן מספר טיפים לעזרה באיזון הסכרת:

  1. הגברת שתיית מים.
  2. שילוב מזונות שומן צמחי בארוחות (טחינה, אבוקדו, שמן זית, חמאת בוטנים וכו') המסייעים בהורדת רמות הסוכר.
  3. להרבות באכילת ירקות עשירים בסיבים תזונתיים העוזרים בהורדת הסוכר.
  4. הוספת ארוחת לילה המורכבת מפחמימה ושומן (לדוגמה פרוסת לחם מלא עם טחינה) המסייעת להורדת הסוכר בצום.
  5. ביצוע פעילות גופנית ככלל והליכות בפרט במהלך היום המסייעת להורדת רמות הסוכר.

 

לסיכום

סכרת הריון הינה סוכרת זמנית אשר ברוב במקרים חולפת עם הלידה. על מנת לשמר הריון ולידה תקינים ולהקטין את הסיכויים לסכרת עתידית, חשוב לאזן  את הסוכרים במהלך ההריון ולנהל ניתור ומעקב יומיומי. סוניה הולצר הינה דיאטנית קלינית אשר מתמחה בסוכרת הריון.

מודד סוכר

 

תוכן עניינים